Bolest průvodce našim životem

Proč vůbec člověk vnímá pocit, jako je bolest?

Toto je nabídka mého úhlu pohledu na tuto důležitou otázku. Ano důležitou, neboť bolest je pocit, který dokáže pořádně zahýbat životem člověka. Umí udělat ze života peklo a také dokáže transformovat život od úplného základu.

Je to bolest, přes kterou vnímáme svůj vnitřní i vnější svět. Je to ta samá bolest, která oznamuje odcházející život a příchod toho nového?

Když spadneme, říkáme bolí to. Když se rozejdeme s milovanou osobou, říkáme bolí to. Když uděláme špatný pohyb a v zádech se něco pohne, říkáme bolí to. Když cvičíme a druhý den cítíme celé tělo, říkáme bolí to.

Je to stále ta samá bolest?

Pocit bolesti je dar

Je to dar zpětné vazby různých způsobů chování a konání. Je to dar, který nám ukáže obraz, díky němuž můžeme udělat korekturu svých činů.

Jak bychom jinak poznali, že je nutné něco změnit. Jak bychom porozuměli svému egu a pochopili svou duši? Vnímejme proto bolest jako dar.

Položme si otázku. Je nutné mít bolesti? Nemohu říci, že ano, nemohu říci, že ne. Obojí je pravda.

Z předchozího plyne, že je to výhodné. Bolest nás vždy upozorní a je spolehlivá. Nemusíme se sami hlídat, ona nás vždy pohlídá.

Ale musí tomu tak být?

Domnívám se, že nemusí.

Používáme-li své tělo vědomě. Vnímáme, že jsou tyto pocity pro tělo důležité a prospěšné. Dokážeme je přijímat s radostí a užívat si jich naplno.

Bolest pro sportovce je jako masochistická vášeň, po náročném výkonu svaly vždy bolí. V tomto případě s bolestí umíme pracovat, přijímat ji a užít si ten pocit. Tato bolest je transformující a užitečná.

Používáme-li své tělo, nevědomě. Bolest pak nabývá jiných rozměrů. Bohužel je tento rozměr mezi lidmi rozšířenější. Například ústřel v zádech, nebo bolest v koleni je něco tak strašného, co nelze přijmout s radostí a vášní.

Kdo nezažil nepochopí. Je to skličující stav, kdy nemůžete udělat krok, nelze se narovnat, otočit, sednout si, vstát, ani ležet a nelze ani usnout. Tato bolest je však zbytečná a můžeme jí předcházet.

Zanedbávání těla vede k bolesti

Bolest vznikající v těle jako upozornění na špatné zacházení, je něco, co přesahuje schopnosti člověka vnímat to jako dobré. Tato bolest není nic dobrého, je to poslední varování před destrukcí. Před totálním poškození. Před nemocí si už pomoci.

Před smrtí těla, té zázračné schránky, se kterou bylo špatně zacházeno. I přes všechna varování se nedovolalo pomoci. Je to jako když malé dítě říká, pak volá, pak křičí, pak řve a pak……ticho.

I toto tělo stejně tak volalo, dožadovalo se lásky, pozornosti a ničeho se nedovolalo. Pak přišlo upozornění silnějšího kalibru a co na to člověk? Stále nic. Tak ještě silněji a náhle náraz….

Zastav! To je ta informace

„Zastav ten šílený úprk směrem ke smrti, ještě nechci odejít,“ volá tělo! Chci si užívat tady a teď, na této krásné modré planetě, plné nádherných možností a dobrodružství.

Procitneš a poslechneš? Možná, začneš provádět změny svého chování a činů a po čase se tělo opět dostane do rovnováhy. Do normálního vnímání bolesti, jako součásti mikrosvěta těla.

Nebo, neprocitneš, neuděláš nutnou změnu. Pak musí nastat nutně další fáze, a to je nemoc. Tady je další šance otevřít dveře svému vědomí. Ještě stále je šance na změnu a nastolení rovnováhy, to je poslední šance.

Tato hranice má velmi tenkou hranu. Dostaneš-li se přes, už není možná záchrana. Pak už je velmi malá pravděpodobnost, že se tělo může zachránit před destrukcí.

Bolest je důvěrný rádce

Bolest je velmi důležitý pomocník v lidském životě. Jen je důležité uvědomit si její hodnotu, její funkci. Vzít ji jako průvodce na cestě životem. Radit se s ní a poslechnout, když je třeba, užít si ji v těch správných chvílích.

Bude-li vám někdo tvrdit, že je bolest špatná nevěřte, bude-li někdo tvrdit, že je dobrá nevěřte. Jen vaše vlastní zhodnocení je správné, vy jste ve svém těle ředitelem.

Naučte se poslouchat signály těla. Naučte se rozlišovat mezi jednotlivými pokyny, které přicházejí z hloubky vašeho těla.

Není to lehký úkol a vyžaduje to ztišení mysli, která vás stále někam žene a tlačí. Vězte, že bolest vždy nabádá ke změně, nikdy vám neříká, „může to zůstat, jak to je, já odejdu, když poprosíš“. Ne musíte opravdu udělat změnu, začít se chovat a jednat jinak.

Jak? Na to musíte přijít sami. Když se sami sebe zeptáte, co by vám udělalo radost, co byste chtěli ve svém životě dosáhnout, jaké máte sny. 

Každý člověk to má jinak, nemůžete brát to co nabízí okolí, dívejte se dovnitř.

Možná vám pomůže představa, že máte před sebou poslední chvíle života, co byste udělali jinak?

Využijte tento jedinečný čas. Kdy všichni, ať chceme, či ne, musíme zpomalit. Teď je čas na otázky a pozorné poslouchání odpovědí, ne venku, ale uvnitř vás samotných.

Pojďte pracovat pro sebe, pro svou firmu, jejíž název je „Živé tělo“. Protože normální je být zdravý.   

Jestli potřebujete průvodce, nevíte si sami rady, může vám pomoci eBook Cesta je zdravý životní styl, rovněž stejnojmenná Audio kniha tady.

Jsem lektorka pohybových aktivit, které vedu pomocí principů Jógy. Pomáhám lidem najít cestu k jejich zdravým tělům, aby si uvědomili že, "Tělo je chrám pro duši, je to nejdůležitější, co na tomto světě máme". Můj příběh si přečtete zde , Přidejte se do komunity lidí na stejné vlně
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů